Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci!
W dzisiejszym świecie pełnym hakerów, wirusów oraz szkodliwego oprogramowania musimy szczególnie dbać o cyberbezpieczeństwo. Próby kradzieży własności intelektualnej oraz pojawiające się próby wymuszeń okupu w zamian za odszyfrowanie danych pokazują, że każdy może stać się celem takiego ataku.
W związku z tym, że w kontaktach z naszymi klientami i partnerami biznesowymi wykorzystujemy elektroniczne środki komunikacji, chcemy zapewnić Państwu dostęp do wiedzy pozwalającej zrozumieć cyber-zagrożenia oraz poznać sposoby zabezpieczania się przed nimi.
Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni zależy w dużej mierze od nas samych. Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami cyberbezpieczeństwa. Jest ich tylko 11, a pozwalają zabezpieczyć siebie i urządzenia, z których korzystacie:
- Nie otwieraj załączników z niezaufanych źródeł i nie klikaj w podejrzane linki. Pamiętaj, że chwila nieuwagi może spowodować, że staniemy się ofiarą cyberataku.
- Sprawdzaj dokładnie adresy stron www. Zwłaszcza tych, na których podajesz dane uwierzytelniające takie jak login i hasło (szczególnie do elektronicznego Biura Obsługi Klienta czy usług bankowości elektronicznej).
- W sposób regularny aktualizuj sprzęt i oprogramowanie, z którego korzystasz.
- Nie podłączaj zewnętrznych nośników danych, jeśli nie jesteś pewny źródła ich pochodzenia.
- Używaj haseł trudnych do odgadnięcia. Stosuj zasadę „jedno hasło do jednego konta”. Nie wykorzystuj tych samych haseł do logowania się w różnych serwisach i usługach.
- Zanim klikniesz „OK” przeczytaj uważnie, na co się zgadzasz.
- Nie udostępniaj nikomu swoich danych uwierzytelniających (loginów, haseł).
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do publicznych sieci Wi-Fi. Podczas korzystania z nich nie używaj swoich danych uwierzytelniających (login, hasło).
- Pamiętaj, że należy się wylogować ze swojego konta po zakończonej pracy z komputerem.
- Dbaj o swoją prywatność. Odpowiednio ustawiaj zasady prywatności na portalach społecznościowych, świadomie decydując o tym, jakie informacje o sobie i w jaki sposób chcesz udostępniać.
- Pamiętaj aby zablokować dostęp do swojego komputera w czasie kiedy na pewien czas od niego odchodzisz.
Zalecenia dla pracowników przy pracy zdalnej
- Hasła są ważne: Dobrym pomysłem jest przegląd i wzmocnienie siły (długość, zróżnicowanie znaków) haseł, których używasz do logowania się do zdalnych zasobów, takich jak mail czy aplikacje wykorzystywane w pracy
- Uważaj na phishing: Wystrzegaj się klikania w podejrzane linki i pobieraj pliki jedynie z zaufanych źródeł, które możesz zweryfikować. Pamiętaj, że ataki phishingowe polegają na inżynierii społecznej, więc jeżeli otrzymamy mailowo nietypową prośbę, należy sprawdzić dokładnie dane nadawcy, aby upewnić się, że komunikujemy się z kolegami z pracy, a nie przestępcami. Dział badan Check Point odkrył, że wśród domen o tematyce koronawirusa ponad 50 proc. jest złośliwych, więc należy upewnić się, że ostrożnie oceniamy wiadomości w skrzynce odbiorczej.
- Uważnie wybieraj, z jakiego urządzenia korzystasz: Wielu pracowników wykorzystuje służbowy komputer lub laptop do prywatnego użytku, co może być narażać ich firmę na niebezpieczeństwo. Jeszcze gorzej, jeżeli wykorzystujesz prywatny komputer do celów służbowych. Jeżeli musisz korzystać z domowego komputera w pracy, porozmawiaj z działem IT, w jaki sposób poprawić jego bezpieczeństwo – przykładowo poprzez zainstalowanie dobrego antywirusa i pakietu bezpieczeństwa.
- Czy ktoś podsłuchuje? Czy Twoja domowa sieć Wi-Fi posiada mocne hasło czy może jest otwarta? Upewnij się, że chronisz się przeciwko przebywającym w jej zasięgu i mogącymi zyskać do niej dostęp. To samo dotyczy się sieci w kawiarniach czy hotelach – bądź ostrożny korzystając z publicznych hotspotów. Niezabezpieczone sieci ułatwiają cyberprzestępcom dostęp do Twoich maili i haseł.